L-INDISTINGUISHABILITY FOR SL(2)

被引:222
作者
LABESSE, JP [1 ]
LANGLANDS, RP [1 ]
机构
[1] INST ADV STUDY,PRINCETON,NJ 08540
来源
CANADIAN JOURNAL OF MATHEMATICS-JOURNAL CANADIEN DE MATHEMATIQUES | 1979年 / 31卷 / 04期
关键词
D O I
10.4153/CJM-1979-070-3
中图分类号
O1 [数学];
学科分类号
0701 ; 070101 ;
摘要
引用
收藏
页码:726 / 785
页数:60
相关论文
共 18 条
[1]  
ARTHUR J, 1974, ANN MATH, V100
[2]  
BOREL A, 1975, SEM BOURBAKI
[3]  
DUFLO M, 1971, ANN SC EC NORM S, V4
[4]  
HARISHCHANDRA, 1964, ANN MATH, V80
[5]  
HECKE E, 1937, MATH ANN, V114
[6]  
KNAPP AW, 1976, PNAS, V73
[7]  
LABESSE JP, 1975, LIE GROUPS THEIR REP
[8]  
Langlands R., 1968, REPRESENTATIONS ABEL
[9]  
LANGLANDS RP, 1973, LECTURE NOTES MATH, V349
[10]  
LANGLANDS RP, UNPBLISHED