ASYMPTOTIC-BEHAVIOR OF THE SOLUTION OF A SEMILINEAR PARABOLIC EQUATION

被引:16
作者
GMIRA, A
VERON, L
机构
来源
MONATSHEFTE FUR MATHEMATIK | 1982年 / 94卷 / 04期
关键词
D O I
10.1007/BF01667384
中图分类号
O1 [数学];
学科分类号
0701 ; 070101 ;
摘要
引用
收藏
页码:299 / 311
页数:13
相关论文
共 9 条
[1]  
BREZIS H, 1971, CONTRIBUTIONS NONLIN, P101
[2]  
BREZIS H, 1977, OPERATEURS MAXIMAUX
[3]  
Folland G.B., 1976, INTRO PARTIAL DIFFER
[4]  
Krasnoselskii M.A., 1964, POSITIVE SOLUTIONS O
[5]  
Ladyzhenskaya O. A., 1967, LINEAR QUASILINEAR E, DOI DOI 10.1090/MMONO/023
[6]  
MASSEY FJ, 1977, INDIANA U MATH J, V26, P399
[7]  
Protter Murray H., 1984, MAXIMUM PRINCIPLES D, DOI [10.1007/978-1-4612-5282-5, DOI 10.1007/978-1-4612-5282-5]
[8]  
Stein E.M., 1970, TOPICS HARMONIC ANAL
[9]  
Veron L., 1979, ANN FAC SCI TOULOUSE, V1, P171