ON THE EVOLUTION EQUATION IN BANACH-SPACE

被引:0
作者
LI, XJ
机构
来源
CHINESE ANNALS OF MATHEMATICS SERIES B | 1981年 / 2卷 / 04期
关键词
D O I
暂无
中图分类号
O1 [数学];
学科分类号
0701 ; 070101 ;
摘要
引用
收藏
页码:479 / 489
页数:11
相关论文
共 5 条
[1]  
Kato T., 1953, J MATH SOC JPN, V5, P208
[2]   EVOLUTIONSGLEICHUNGEN IN BANACH-RAUMEN [J].
POULSEN, ET .
MATHEMATISCHE ZEITSCHRIFT, 1965, 90 (04) :286-&
[3]  
Sobolevski P.E., 1961, T MOSCOW MATH, V10, P297
[4]  
Tanabe H., 1960, OSAKA MATH J, V12, P363
[5]  
Yosida K., 1978, FUNCTIONAL ANAL, V5