FULL CUBES IN THE FIBONACCI SEQUENCE

被引:0
作者
PETHO, A [1 ]
机构
[1] LAJOS KOSSUTH UNIV,INST MATH,H-4010 DEBRECEN,HUNGARY
来源
PUBLICATIONES MATHEMATICAE-DEBRECEN | 1983年 / 30卷 / 1-2期
关键词
D O I
暂无
中图分类号
O1 [数学];
学科分类号
0701 ; 070101 ;
摘要
引用
收藏
页码:117 / 127
页数:11
相关论文
共 16 条
[1]  
Cohn J., 1964, J LONDON MATH SOC, V39, P537, DOI 10.1112/jlms/s1-39.1.537
[2]  
Cohn JHE., 1965, P GLASGOW MATH ASSOC, V7, P24
[3]  
GYORGY K, UNPUB STUDIES PURE M
[4]  
JONES JP, 1975, FIBONACCI QUART, V13, P84
[5]  
LONDON J, 1970, FIBONACCI Q, V8, P248
[6]  
LONDON J, 1969, FIBONACCI Q, V7, P476
[7]  
LONDON J, 1969, FIBONACCI Q, V7, P487
[8]  
LONDON J, 1973, MORDELLS EQUATION Y2
[9]  
Mordell L. J., 1969, PURE APPL MATH, V30
[10]  
NIVEN J, 1960, INTRO THEORY NUMBERS