ON THE THEORY OF NON-EQUILIBRIUM STATISTICAL PROCESSES

被引:0
作者
STRATONOVICH, RL
机构
来源
SOVIET PHYSICS JETP-USSR | 1960年 / 11卷 / 03期
关键词
D O I
暂无
中图分类号
O4 [物理学];
学科分类号
0702 ;
摘要
引用
收藏
页码:598 / 603
页数:6
相关论文
共 5 条
[1]  
KUZNETSOV, 1954, JETP, V26, P189
[2]   BROWNIAN MOVEMENT [J].
MACDONALD, DKC .
PHYSICAL REVIEW, 1957, 108 (03) :541-545
[3]  
MAGALINSKII VB, 1959, SOV PHYS JETP-USSR, V9, P1234
[4]  
MAGALINSKII VB, 1958, SOV PHYS JETP-USSR, V7, P501
[5]  
MAGALISKII VB, 1959, SOV PHYS JETP-USSR, V9, P1011