RECURRENCE RELATIONS FOR PROLATE SPHEROIDAL WAVE FUNCTIONS

被引:0
作者
MARX, I
机构
来源
JOURNAL OF MATHEMATICS AND PHYSICS | 1954年 / 32卷 / 04期
关键词
D O I
暂无
中图分类号
O4 [物理学];
学科分类号
0702 ;
摘要
引用
收藏
页码:269 / 275
页数:7
相关论文
共 7 条
[1]  
FLAMMER C, 1951, SPHEROIDAL WAVE FUNC
[2]  
FRIEDMAN B, 1950, TECHNIQUES SOLVING P
[3]  
Ince E. L., 1944, ORDINARY DIFFERENTIA, pviii+558
[4]  
MADELUNG E, 1943, MATH HILFSMITTEL PHY
[5]  
Morse P. M., 1946, METHODS THEORETICAL
[6]  
STRATTON JA, 1950, ELLIPTIC CYLINDER SP
[7]  
WHITTAKER ET, 1929, J L M S 4, V88