HERMITE-FEJER INTERPOLATION PROCESS WITH NODES IN ROOTS OF HERMITE POLYNOMIALS

被引:0
作者
NEVAI, GP [1 ]
机构
[1] MAGYAR TUD AKAD,MAT KUTATO INTEZET,BUDAPEST 5,HUNGARY
来源
ACTA MATHEMATICA ACADEMIAE SCIENTIARUM HUNGARICAE | 1972年 / 23卷 / 1-2期
关键词
D O I
暂无
中图分类号
O1 [数学];
学科分类号
0701 ; 070101 ;
摘要
引用
收藏
页码:247 / 253
页数:7
相关论文
共 5 条
[1]  
BALAZS J, 1961, ACTA MATH ACAD SCI H, V12, P469
[2]  
FREUD G, 1969, ORTHOGONALE POLYNOME
[3]  
FREUD G, 1968, STUD SCI MATH HUNG, V4, P179
[4]  
SEGE G, 1962, ORTOGONALYNYE MNOGOC
[5]  
VERTESI POH, 1971, ACTA MATH ACAD SCI H, V22, P233