Successive approximations by the Rayleigh-Ritz variation method

被引:557
作者
MacDonald, JKL
机构
来源
PHYSICAL REVIEW | 1933年 / 43卷 / 10期
关键词
D O I
10.1103/PhysRev.43.830
中图分类号
O4 [物理学];
学科分类号
0702 ;
摘要
引用
收藏
页码:0830 / 0833
页数:4
相关论文
共 15 条
[1]  
BATEMAN, 1932, PARTIAL DIFFERENTIAL
[2]  
BATEMAN, 1912, B AM MATH SOC, V18, P179
[3]  
BORCHARDT CW, 1847, J MATH PURE APPL, V12, P50
[4]  
BURNSIDE, THEORY ESQUATIONS, V2, P65
[5]  
COURANT, 1931, MATH PHYS, V1, P24
[6]  
HERMITE, COMPTES RENDUS, V1, P479
[7]  
HERMITE, COMPTES RENDUS, V41
[8]  
HOHENEMSER K, 1932, METHODEN ANGENAHERTE, P27
[9]  
INCE EI, 1927, ORDINARY DIFFERENTIA, P123
[10]  
KEMBLE, 1929, REV MOD PHYS, V1, P206